• Folklórno-výchovný koncert manželov Hlbockých

• Manželia Katarína a Peter Hlbockí, rodičia 8 detí, roky pracovali v profesionálnom súbore SĽUK. Dnes 21.6.2022 priniesli svoje skúsenosti a lásku k ľudovej hudbe aj k nám.

Všetci sme  mali možnosť vidieť i počuť známe i menej známe hudobné nástroje: ozembuch, bzučák, fujaru, okarínu, drumbľu, husle, píšťalku, gajdy, mrmlák i vzácnu nineru.  Žiakom sa páčil aj malý „hudobný nástroj“, do ktorého sa dá voda a potom bez veľkého úsilia vydáva zvuky ako vtáčik. Vypočuli sme si krásne ľudové uspávanky, ktoré nám ukázali ako sa kedysi uspávalo dieťa. Svadobné piesne a odobierku nám spestrili svojím účinkovaním aj vybraní žiaci našej školy. Zaujala nás i ukážka spevu plačiek, ktoré kedysi boli neodmysliteľnou súčasťou  pohrebných obradov. Z fašiangových piesní nám zanôtili manželia Hlbockí známu pieseň Fašiangy – Turíce.  Pracovné piesne nás prekvapili najmä hrou na pílu, ktorá sprevádzala krásnu pieseň o ťažkom živote drevorubača.  Deti sa ďalej oboznámili so zvukmi troch druhov píšťaliek: koncovky, dvojačky i 6-dierkovej píšťalky, aj so zvukmi zvoncov  a fujár. V sprievode hudobného nástroja zvaného ninera sme si vypočuli koledu Keď tá jasná hviezda vo východoslovenskom nárečí. V závere koncertu sme si spoločne zaspievali pieseň Prší, prší...  koncert.

• ZUŠ

• So záverom školského roka prichádza čas na rekapituláciu a vyhodnotenie práce žiakov. Dnešný deň sme tak mali možnosť obdivovať diela našich výtvarníkov a šikovnosť hudobníkov.  ZUŠ.

• Riaditeľské voľno

• Riaditeľka Cirkevnej základnej školy sv. apoštola Pavla v Sihelnom, oznamuje, že v súlade s § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v zmysle zmien a doplnkov udeľuje 16. júna 2022 z organizačných dôvodov riaditeľské voľno.

• ZOOKONTAKT

• V upršané ráno sme išli na výlet do Liptovského Mikuláša plní otázok- Bude pršať? Nebude? Odpoveď
              na tieto otázky sme dostali až na mieste. Bolo pod mrakom, chvíľu mrholilo a pozdravilo nás aj
              slniečko. Prezreli sme si zvieratká zblízka, niektoré sme mohli aj pohladkať. Na záver sme sa vozili na
              loďkách, previezli sme sa na vodnej strele a skákali sme aj na obrovských trampolínach. Prežili sme
              skvelý deň. Prváci a druháci  ZOO.

• Odpustová slávnosť 4.A

• Jún je mesiac úcty k Najsvátejšiemu srdcu Ježišovmu. Sviatok sme si pripomenuli trávením spoločných chvíl aj účasťou na sv. omši a sv. prijímaní. Srdce Syna večného Otca, zmiluj sa nad nami. odpust.

• Spiš

• Spiš – miesto, ktoré dýcha históriou. Je tam množstvo kultúrnych pamiatok, ktoré sú zapísané v UNESCU. Toto mohli naši žiaci vidieť na vlastné oči. Prvá zastávka bola v katedrále sv. Martina, kde je katedra pána biskupa. Je to naše sídlo diecézy. Samozrejme, že sme navštívili seminár, kde sa naši bohoslovci - budúci kňazi pripravujú na svoje povolanie. Boli sme aj na biskupskom úrade a v biskupskej kaplnke.

Nasledovala cesta na Spišský hrad a potom sme sa vybrali do Žehry. Žehra sa pýši veľmi vzácnymi freskami, ktoré  navštevujú ľudia z celého sveta. Posledná zastávka bola v Levoči – v bazilike sv. Jakuba. Obdivovali sme aj oltár majstra Pavla z Levoče, ktorý tiež patrí medzi UNESCO pamiatky. Spiš.

• Hry so siedmakmi

• Dnešný deň patril predovšetkým nadšencom futbalu. Do turnaja sa prihlásilo 14 družstiev a tak to v telocvični hučalo ako v úli. hry

• Osvienčim

• V skorých ranných hodinách sme sa vybrali dlhšou trasou do Osvienčimu, kde sme si vypočuli prednášku o tomto mieste, určenom predovšetkým na likvidáciu židov. Je to úplne iný pocit tam stať naživo ako keď sedíte v lavici a počúvate. Z Osvienčimu sme pokračovali do Wadowíc, rodiska Jána Pavla II. Osvienčim.