• Krížová cesta

• Dnešný predprázdninový deň sme ukončili dramatizovanou krížovou. cestou v Námestove v kostole. Hrali sme pre CZŠ a v našom kostole pre našich žiakov Ďakujeme rodičom, ktorí nám pomáhali. Všetkým prajeme požehnané veľkonočné sviatky.

• Skupinová práca u druhákov

• Žiaci sa učia svoje poznatky spracovať a prezentovať už v nižších ročníkoch. Druháci spracovali v skupinách témy z prvouky. Dôležité je hlavne dohodnúť sa, rozdeliť si úlohy a zaujímavým spôsobom spracovať i odprezentovať. Pozrite sa, ako skvelo to zvládli.

• Večer s Andersenom

• V piatok 22. marca sa naši štvrtáci vybrali do školy aj podvečer. Išli sa vyšantiť na podujatie Večer s Andersenom. Toto medzinárodné podujatie sa každoročne organizuje pri príležitosti narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Zapájajú sa doň deti z celej Európy.

Deti najskôr prostredníctvom prezentácie spoznali  spisovateľa Andersena a Dánsko – krajinu, z ktorej pochádza. Potom si prečítali rozprávku O škaredom káčatku a v skupinách riešili rôzne úlohy. Keďže tento deň bol aj Svetový deň vody, prostredníctvom súťaží si pripomenuli jej význam. Však aj škaredé káčatko milovalo vodu! Žiaci ďalej museli správne poskladať rozprávku Dievčatko so zápalkami, postaviť mu domček a pripraviť darček. Navrhli šaty pre cisára a spoznali osud cínového vojačika. Nechýbala pizza a sladké odmeny. Na konci podujatia si deti domov za svoju aktivitu a skvele vyriešené rozprávkové úlohy odnášali diplomy .

• Čitateľský maratón 2024

• Čítali sme Bibliu

Naša škola sa od pondelka 18. marca do piatka 22. marca zapojila do čitateľského maratónu. Podujatie organizovala Linka detskej istoty s názvom „Čítajme si...“

Na hodinách  literatúry žiaci  navštívili knižnicu, pani učiteľky ich oboznámili o fungovaní Linky detskej istoty. Deti dostali knižnú informačnú záložku od Linky detskej istoty, na ktorej boli uvedené kontakty pomoci: tel. číslo 116 111 Linka pomoci pre deti a mladých ľudí a tel. číslo Krízovej linky 116 000 Linka pre nezvestné deti ako i On-line poradňa: email a čet cez: www.ldi.sk.

Po týchto informáciách sa deti pustili do hlasného čítania najčítanejšej a najpredávanejšej knihy – Biblie. Výber nebol náhodný ale symbolický. Veď v ktorej knihe by sme našli väčšiu istotu, bezpečie, povzbudenie a nádej ak nie v Knihe kníh, Biblii? Deti po prečítaní úryvku svoju čitateľskú aktivitu potvrdili podpisom na vopred pripravený plagát na hlavnej chodbe a prezenčnú listinu.

• Deň vody

• Svetový deň vody Každý rok si 22. marca pripomíname význam vody pre život na Zemi. Vode sa hovorí aj modré zlato, pretože v mnohých oblastiach sveta je jej žalostne málo. Naša škola podporila význam vody modrým oblečením a rôznymi aktivitami spojenými s vodou.

• Tanzánia - divoké srdce Afriky

• Dňa 20.3.2024 sa konalo testovanie deviatakov T9. Škola mala zabezpečiť príjemné a nerušené pracovné prostredie, preto sa žiaci 5. až 8. ročníka zúčastnili interaktívnej geografickej exkurzie. Cestovatelia Ivan a Martin nás prostredníctvom interaktívnej prezentácie preniesli do rozľahlej a nádhernej divočiny, do divokého srdca Afriky do Tanzánie, ktorá je jednou z najromantickejších a súčasne najpriateľskejších krajín na čiernom kontinente. Spoločne s nimi sme  navštívili najkrajšie národné parky. Potešil nás pohľad na slony, elegantné žirafy, tisíce pakoňov a kráľa zvieracej ríše, leva. Zlatým klincom zvieracieho dobrodružstva bolo stretnutie so šimpanzmi. Prešli sme sa najvyššou horou Afriky, poodhalili tajomstvo Veľkej priekopovej prepadliny, preskúmali jazero Tanganika. Lektori nám priblížili, ako v súčasnosti žijú Masajovia, ktorí boli obávanými bojovníkmi. Dych sa nám tajil pri sledovaní najstarších obyvateľov krajiny, potomkov lovcov a zberačov, s ľuďmi z kmeňa Hadza. Snáď sa niekto z nás do tejto čarovnej krajiny raz vyberie aj sám.

• Svetový deň Downovho syndrómu

• Viete, že 21. marec je "ponožkový deň"?

21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu.

A prečo práve 21. marec? Nie je to len tak náhodne vybraný dátum. Pripomína nám, že ľudia s Downovým syndrómom totiž majú na 21. páre chromozómov v bunkách obvykle ešte jeden chromozóm naviac. Preto ten dátum 21. 3.

A prečo"Ponožkový deň"? Hlavným poslaním ponožkového dňa je obliecť si na každú nohu inú ponožku, a tým vyjadriť podporu ľuďom s Downovým syndrómom. Ponožky pätami k sebe do tvaru X vytvoria symbol poruchy chromozómu.

• Kríž

• Na hodinách VYV žiaci 7,8 a 9 ročníka v pôstnom období vyzdobili kríže vlajkami rôznych štátov sveta. Zároveň na ne stručne napísali, čo si o danom štáte zapamätali z hodím GEO alebo našli na internete. Niektoré vlajky dali skutočne zabrať. Nie všetky deti na svete majú možnosť chodiť do školy, kde sa učia a tvoria ako deti na Slovensku .

• V rozprávke

• V piatok 15. marca sa naša škola premenila na veľkú rozprávku. Prišli sme totiž oblečení ako postavičky z ľudových rozprávok. Pripomenuli sme si tak nášho najväčšieho zberateľa ľudových rozprávok Pavla Dobšinského, ktorý sa narodil 16. marca 1828 v Slavošovciach. Na jeho počesť je 16. marec Dňom ľudovej rozprávky. Počas dňa sme robili rôzne aktivity spojené s ľudovými rozprávkami. Riešili sme tajničky, hrali divadielka, počúvali a čítali sme si rozprávky, kreslili ich. Bol to veľmi pekne prežitý veselý deň.

Magdaléna Maslaňáková, 6.A

• Krížová cesta tretiakov

• Pár krokov s Ježišom sme urobili aj my, žiaci tretieho ročníka v tomto pôstnom období. Pôst to sú dni premýšľania a uvedomenia si Ježišovej lásky k nám. A preto sme sa spoločne v našej kaplnke pomodlili krížovú cestu.

• Zdravý životný štýl

• Prvákov a druhákov navštívila dentálna hygienička, ktorá nás učila správne sa starať o naše zúbky. Trénovali sme spolu správnu techniku čistenia. Poradila nám, ako si správne vybrať kefku i zubnú pastu.Tretiaci a štvrtáci sa rozprávali na tému Zdravá výživa.