• Novinky

  • Novinky

            • Deň Zeme

            • Deň Zeme si každoročne pripomíname 22. apríla. Upozorňuje na dôležitosť zodpovedného prístupu k životnému prostrediu, na ohrozenia, ktorým planéta Zem čelí.

              Aj naša škola sa rozhodla čeliť ohrozeniam škodiacim našej prírode. Dňa 23.4.2026 sme sa opäť rozhodli pomôcť.  Uskutočnil sa zber železa. Žiaci našej školy usilovne a odhodlane  spaľovali svoju energiu tak, aby naša obec bola krajšia a čistejšia. Upratali okolie školy, vyčistili garáže a dvory, odstránili skládky. S pocitom dobre vykonanej práce, ošľahaní vetrom a opálení jarným slniečkom odchádzali spokojní domov. Železo potom deviataci pod vedením pána školníka naložili a predali v zbernom dvore.

              Vyzbieralo sa 7,5 ton železa. Výťažok 728 eur škola použije najmä na kancelárske potreby.

              ĎAKUJEME.

            • Futbal

            • V týchto dňoch sa naši žiaci zúčastnili školských futbalových súťaží. Na turnaji MacDonald´s Cup súťažili žiaci 1.-4. ročníka. Predviedli bojovný a snaživý výkon. Zastúpenie mali aj dve naše žiačky - futbalistky, ktoré v ničom nezaostávali.Žiaci 5.-7. ročníka súťažili v malom futbale v Rabči na obvodnom kole, kde si svojim tímovým výkonom a bojovnosťou vybojovali 1. miesto a zároveň postup na okresné kolo v Námestove. Dňa 27.4.2026 si merali sily s viťazmi jednotlivých obvodov. Zápasy boli vyrovnané; častokrát rozhodovali maličkosti.Chlapcom sa nepodarilo vyhrať, ale načerpali nové skúsenosti aj poučenia do ďalších zápasov.Všetkým súťažiacim veľmi ďakujeme za reprezentovanie cirkevnej školy nielen výkomni, ale aj vzorným správaním.

            • Recyklácia a pomoc: Druhá šanca pre vosk

            • V triede 2.B to v posledných dňoch voňalo ako v malej tvorivej dielni. Naši šikovní druháci sa totiž pustili do projektu, ktorý spojil kreativitu, ekológiu aj dobré srdce. Dokázali, že odpad nemusí skončiť v koši, ale môže dostať druhú šancu.

              Pod vedením pani učiteľky Viery Mazurákovej deti zbierali zvyšky starých sviečok, ktoré by inak zostali nepovšimnuté. Následne sledovali zaujímavý proces ich premeny. Vosk opatrne roztápali, čistili a pripravovali na nové využitie. Do roztopeného vosku pridávali kúsky voskoviek, čím vznikali krásne farebné vrstvy a originálne dúhové efekty.

              Hotovú zmes nalievali do silikónových foriem, vďaka čomu vznikli jedinečné sviečky, ktoré potešili nejedného kupujúceho. Každý kus bol originálom a niesol v sebe kúsok detskej fantázie.

              Celá aktivita bola súčasťou projektu „Tombola pre Máriu“. Žiaci svoje výrobky predávali a výťažok z predaja venovali Márii z triedy 1.A. Svojou prácou tak nielen chránili životné prostredie, ale zároveň ukázali, že aj malými skutkami môžeme pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

              Druháci z 2.B nám všetkým pripomenuli, že keď spojíme dobrý nápad, šikovné ruky a ochotu pomáhať, vzniknú veci, ktoré majú skutočnú hodnotu.

                                                                                       Klára Vnenčáková, 5.B

            • Apríl v ŠKD

            • Apríl v ŠKD sa niesol v duchu starostlivosti o našu planétu. Spoločne sme si pripomenuli, aké dôležité je chrániť prírodu, separovať odpad a šetriť prírodné zdroje. Deň Zeme nás oslovil a s veľkým nadšením sme vyčistili okolie školy a školskej jedálne.

            • Tvoríme vlastnú knihu

            • Sestry Natália a Sára Mačincové reprezentovali našu školu v literárno – výtvarnej  súťaži výnimočným spôsobom. Vytvorili originálnu povesť s názvom „Hlas prameňa“, ktorá je inšpirovaná prameňom nachádzajúcim sa v našom Pilsku. Svoju tvorivosť a cit pre slovo pretavili do podoby vlastnej knihy, čím svoj projekt posunuli na ešte vyššiu úroveň.

              Ich kniha zaujala odbornú porotu natoľko, že získala 1. miesto v súťaži organizovanej Krajskou knižnicou v Žiline. Tento úspech je o to cennejší, že ich práca zároveň postúpila do medzinárodnej slovensko-česko-poľskej súťaže.

              Slávnostné vyhodnotenie medzinárodného kola sa uskutoční 27. mája v Frýdku-Místku, kde budú sestry reprezentovať nielen našu školu, ale aj celý región.

              Natálii a Sáre srdečne blahoželáme k ich úspechu a držíme palce v ďalšom kole súťaže!

            • Riaditeľské voľno

            • Riaditeľka Cirkevnej základnej školy sv. apoštola Pavla v Sihelnom, oznamuje, že v súlade s § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v zmysle zmien a doplnkov udeľuje 8. mája 2026 z organizačných a prevádzkových dôvodov riaditeľské voľno.

            • "Niekedy stačí malý tón, aby vznikla krásna pieseň. A niekedy stačí malý skutok, aby sa zmenil niečí život.".

            •  

              Otvorili sme svoje srdcia...

              Dnes, 28.04. 2026, sme v našej škole zažili výnimočný deň plný emócií, radosti a spolupatričnosti. V telocvični CZŠ sa uskutočnilo školské predstavenie spojené s bohatou tombolou s názvom „Otvorme srdcia a pomôžme našej Márii“ Podujatie spojilo krásu umenia s ušľachtilým cieľom pomáhať.

              Naši žiaci si pripravili bohatý program. Nechýbali veselé tančeky, milé divadielka ani melodické pesničky. Každé vystúpenie bolo dôkazom toho, že keď sa spojí talent, snaha a dobré srdce, vzniká niečo naozaj výnimočné.

              Podujatie bolo venované podpore našej malej bojovníčky, Márii Pjontkovej z 1.A, ktorá napriek svojmu zdravotnému znevýhodneniu rozdáva úsmev a chuť do života. Súčasťou akcie bola aj dobročinná tombola, do ktorej prispeli rodičia, učitelia aj priatelia školy.

              S obrovskou vďakou a radosťou oznamujeme, že vďaka Vašej štedrosti sa podarilo vyzbierať krásnych 3000 eur, ktoré poputujú na Máriinu liečbu, rehabilitácie a potrebné zdravotné pomôcky.

              Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili – účinkujúcim, štedrým organizátorom, darcom aj divákom. Opäť sa potvrdilo, že niekedy stačí malý skutok, aby sa zmenil niečí život.

              S úctou a vďakou
              spoločenstvo CZŠ sv. apoštola Pavla

            • Preventívne aktivity zamerané na šikanu, kyberšikanu a obchodovanie s ľuďmi

            • Dňa 27. apríla 2026 sa na našej škole uskutočnila preventívna aktivita zameraná na problematiku šikany, kyberšikany a obchodovania s ľuďmi. Odbornú prednášku realizovala Mgr. Katarína Kvašňovská z Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

              Žiaci 6., 7., 8., ročníka boli primeranou formou oboznámení s rôznymi podobami šikany a kyberšikany, ich prejavmi, dôsledkami a možnosťami riešenia. Dôraz bol kladený aj na právne aspekty uvedených javov, najmä na trestnoprávnu zodpovednosť, ktorá sa môže vzťahovať na páchateľov takéhoto konania. Žiaci získali informácie o tom, že aj zdanlivo „nevinné“ správanie v online priestore môže mať vážne právne následky.

              Pre žiakov 9. ročníka bola pripravená osobitná časť zameraná na problematiku obchodovania s ľuďmi. Prednáška poukázala na najčastejšie formy zneužívania, rizikové situácie, ako aj na spôsoby ochrany a prevencie. Žiaci boli zároveň upozornení na možné právne dôsledky a význam zodpovedného rozhodovania, najmä pri kontakte s neznámymi osobami či pri využívaní sociálnych sietí a pracovných ponúk.

              Realizovaná aktivita prispela k zvýšeniu právneho povedomia žiakov a k posilneniu ich schopnosti rozpoznať rizikové situácie a adekvátne na ne reagovať.

              Ďakujeme za odborné vedenie a prínosnú spoluprácu.

            • Vráťme knihy do škôl

            • Naši žiaci čítali naplno

              Naši žiaci sa v priebehu marca a apríla aktívne zapojili do výzvy Žilinského samosprávneho kraja s názvom „Vráťme knihy do škôl“, ktorá trvala od začiatku marca do 15. apríla. Teší nás, že čítanie ich skutočne zaujalo. Spoločne sa im podarilo prečítať úctyhodných 531 kníh.

              Najaktívnejšou triedou sa stala 4. A, ktorej žiaci prečítali až 120 kníh. Na druhom mieste sa umiestnila trieda 5. B s počtom 104 prečítaných kníh. Tretie miesto si spoločne vybojovali triedy 5. A a 4. B.

              Medzi najväčších čitateľov patrili Šimon Brandis zo 4. A, Nikola Gnidiaková z 5. B, Andrea Kolčáková zo 4. B, Elizabeth Mária Matušňáková z 5. A a Vanesa Grižáková z 9.A. Títo žiaci boli za svoju snahu a vytrvalosť odmenení peknými cenami.

              Všetkým zapojeným žiakom ďakujeme za ich úsilie a veríme, že si lásku ku knihám zachovajú aj naďalej.

          • Zápis detí do 1. ročníka
            • Zápis detí do 1. ročníka

            • Dňa 16. apríla sa na našej škole konal zápis detí do 1. ročníka. Tento deň bol prvým krokom budúcich
              prvákov na ich ceste za vzdelaním. Deti prichádzali do školy v sprievode svojich rodičov. Počas zápisu
              si vyskúšali rôzne úlohy, ktoré preverili ich pripravenosť na školu. Pripravené aktivity zvládli
              s úsmevom a nadšením a za svoju snahu si odniesli aj malé odmeny. Ďakujeme rodičom a deťom za
              účasť a v septembri sa tešíme na nových prvákov.

            • Dary našich záhrad a sadov

            • Dňa 16.4.2026 sa naša škola zapojila v projekte Školské ovocie do sútaže Dary našich záhrad a sadov. Súťaž bola spojená s ochutnávkou piatich odrôd jabĺk. Nakoniec boli vyhlásení víťazi výtvarnej sútaže. Dostali maliarske kufríky, aby svoj talent rozvíjali ďalej. Ďakujeme firme Plantex za prínosné podujatie.

          • Krížová cesta
            • Krížová cesta

            • V stredu sme sa ako celá škola spojili v modlitbe krížovej cesty, ktorá bola venovaná mladým. Spoločne sme prechádzali jednotlivé zastavenia a zamýšľali sa nad ich významom v našom každodennom živote. Táto krížová cesta bola výnimočná tým, že reflektovala témy blízke mladým ľuďom – vzťahy, hľadanie vlastnej identity, neistotu, ale aj nádej a radosť. Každé zastavenie nás pozývalo zamyslieť sa nad tým, ako prežívame svoju vieru a ako dokážeme niesť „svoj kríž“ v bežných situáciách. Spoločná modlitba vytvorila atmosféru stíšenia, jednoty a vzájomného povzbudenia. Bol to čas, keď sme sa mohli zastaviť, spomaliť a uvedomiť si dôležité hodnoty v našom živote.

              Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tejto krížovej cesty, aj všetkým, ktorí sa zapojili. Veríme, že si z nej každý odniesol niečo osobné a povzbudzujúce

            • Veľkonočný pozdrav

            • Milí žiaci a rodičia,v tichosti veľkonočných dní si pripomíname posolstvo nádeje, lásky a nového života. Veľká noc nám prináša pripomenutie, že svetlo vždy zvíťazí nad tmou a dobro má silu meniť naše srdcia.

              Prajeme vám, aby ste tieto sviatky prežili v pokoji, s vďačnosťou a s otvoreným srdcom pre všetko krásne, čo vám Boh dáva. Nech vás sprevádza radosť, požehnanie a sila, ktorá obnovuje.

              Požehnané veľkonočné sviatky vám želáme, a znova sa vidíme 8.4. v stredu v škole. 😉

            • Prváci

            • V mesiaci marec mali žiaci z 1.B možnosť vytvoriť si doma vlastnú knihu. Do tejto tvorivej aktivity sa viacerí zapojili s veľkým nadšením a ich práce sa naozaj vydarili. Vznikli krásne a originálne knižky, na ktoré môžu byť právom hrdí.

    • Kontakty

      • Cirkevná základná škola sv. apoštola Pavla
      • 0904 12 13 14
      • 0904 12 13 14
      • 214
        029 46 Sihelné
        Slovakia
      • 37813421
      • 20 21 67 83 73
      • Rímskokatolícka cirkev,
        Biskupstvo Spišské Podhradie, Školský úrad,
        Spišská Kapitula 13,
        053 04 Spišské Podhradie
        Telefón: 053/4194176
        Fax: 053/4502208
        e- mail: dsu@kapitula.sk
      • Mgr. Katarína Maslaňáková
        0904 12 13 14
      • Mgr. Ľubomíra Nováková
        0908 942 218
      • Mgr. Vlasta Brezoňáková
        0911 983 602
      • SK32 5600 0000 0040 4099 4001
    • Prihlásenie